2013/02/17

Ootamise talumatu kergus

Hetkel, kui selle teksti kirjutamist alustan, on kell 18.42 pühapäeva õhtul. Tööpäevase pühapäeva õhtul seejuures. Aga protsess, mis käimas on, pole mitte töö, vaid ootamine.

See on lausa huvitav, kui suur osa igast päevast moodustab ootamine. Isegi, kui see ootamine saab täidetud mingi tegevusega – ükskõik, kas siis ninanokkimise, kutsikate piltide vaatamise või järgmise päeva outfit’i planeerimisega –, siis ikkagi põhiline on ootamine, mitte see asendustegevus.

Ärkad. Ootad, kuni kohvivesi keeb. Käid duši all. Ootad, kuni juuksed kuivavad. Lähed kodust välja. Ootad bussi. Jõuad tööle. Ootad, kuni arvuti käivitub. Vaatad üle, mida teha on tarvis. Ootad, kuni keegi suvatseb lõpuks valmis teha selle, mille kallal sa peaks tööd tegema hakkama. Saad lõpuks ootamisega ühele poole ja produkti valmis, hakkad ootama jälle bussi. Ja siis hakkad ootama voodis und. Ja kusagil lõpuks enne magama jäämist ootad, et äkki homme oleks parem – et äkki ei peaks nii palju ootama kellegi või millegi järel.

Igasugused ajajuhtimise eksperdid räägivad pidevalt, et oma aega tuleb kasutada produktiivselt. Alati peab olema midagi kotis lugemiseks, et arstikabineti ukse taga oodates ei läheks aeg raisku. Kui sõidad auto või bussiga, saab kuulata keeleõppe podcaste ning saada targaks. Oma aeg tuleb nii ära süstematiseerida, et kaardistad kõik tegevused ning täidad kõik augud või tühjakargamised millegi kasulikuga.

Aga tegelikult on ju need väikesed augud, väikesed ootamised vahel nii vajalikud. Millalgi tuleb ju ka hinge tõmmata. Selleks peab aega jääma, et jõuda olla natuke pahane selle peale, kelle järel sa ootad.

Ja üleüldse, mis siis ikka on kasulik tegevus? Kas kasulik on ainult see, mida saab arvutada tootesse, rahasse, tulemusse? Kuidas mõõta head tuju, mis tuli ootamise ajal nähtud ajuvabast seriaalist?

Väikesed, ebapraktilised ootamised elab üle üsna lihtsa vaevaga. Kohati on need head vabandused mittemidagi-tegemiseks, kohati veel paremad vabandused korraks „korgi pealt laskmiseks“ ja kellegi kulul enda välja elamiseks.

Palju hullemad on need suured ootamised, mida tihti ootamisena ei näegi. 15 minutit bussipeatuses on ebamugavad, kui parasjagu lörtsi sajab, aga halvimal juhul lõppevad märgade varvaste ja nohuga. Aga seda ebameeldivat tunnet saab kompenseerida kaneelikukli, sooja tee ja paratsetamooliga. Kuidas aga kompenseerida aastat, kahte aastat, viite aastat, mis on mööda läinud oodates midagi paremat ja ilusamat?

Sest tavaliselt ei saa ju aru, et sa oled oodanud enne, kui vaatad tagasi. Sest viis aastat ei istu ja ei oota sa ju ühel kohal diivani nurgas, vaid teed midagi. Lihtsalt seda, et tegemist on väga pika, suurt tükki sinu elust hõlmava asendustegevusega, ei märka kahjuks kohe alguses. Ja üle-üldse, alati ei tea ju päris täpselt isegi, mida sa ootad need aasta, kaks või viis.

Kõige keerulisem aga on ära tunda seda hetke, kui saabub see, mida sa oled oodanud. Sest samal ajal võid sa olla liiga ametis bussi ootamisega või vihastamisega kellegi peale, kes ei tunne kella. Kuidas tunda ära seda „õiget“ asja, mida sa ootad? Parimal on juhul on ju teadmine, et see mis on, pole päris õige.

Või millal tuleks suurte asjade ootamine ära lõpetada, alla anda? Sest mis siis, kui kunagi õiget ei tulegi? Või veel hullem, ei saagi teada, mis see õige on? Või kui isegi ei saa teada seda, mis on hullem, kas lõputu ootamine või hoopis leppimine, loobumine ja allaandmine?

Aga selle ootamispausi jooksul ilmselt ei mõtle ma välja vastuseid ühelegi neist küsimustest. Äkki polegi tarvis. Igatahes ootamine jätkub. Ootan teksti, mida toimetada. Ootan, et kohvimasin mündi väljasülitamise asemel lõpuks kohvi hakkaks andma. Ootan, et keegi teeks vähemalt mõne lolli nalja, et ootamist hetkeks katkestada.